2019 FESTIVAL SCHEDULE

ART VILLAGE 2019 SCHEDULE
Friday 
 
10:00 intro to the art village.  Come and make a prayer flag, add your intentions to the HOMA which will be burned during the closing ceremony, get creative, and learn about all that the art village has to offer this year at Floyd Yoga Jam!
 
11:00 Lindsay Jamison ~ Mandala Portrait Painting 
 
Saturday
 
10:00 Heather Thompson ~ Dream Catchers
 
11:00 Fairy House Building by the riverbank
 
1:00 Lacey ~ Painting as Meditation
 
Sunday 
 
10:00 Heather Thompson ~ Dream Catchers
1:oopm  Lindsay Jameson ~ Mandala Portrait Painting
 
Closing Ceremony
 
Please stop by the art village Sunday
Come and make an infinity flag to carry in procession, and offer, to the closing ceremony fire.  
KIDSVILLE 2019 SCHEDULE
KIDSVILE
Friday
9:30-10:30 am
Partner yoga, stories, and games! with Sarah McCarthy
1:30-2:45 
Kids West African Djembé Drum Workshop with Cave Man Jones  
3-4
5-6
Saturday
10am-11am    
Family Yoga! Jennifer Bayliss & Family
11:15-12
1-1:45  
Children’s Dance & Yoga           Leia Jones
2-3pm  
West Africam Drum circle for kids and adults    w/Cave Man Jones
3:30-4:30pm
KIDS Nature Yoga(up to age 10)               w/Julie Arrington
5-5:45pm
Children’s Yoga Story Hours with Satya Yoga
Sunday
10-10:40
Family Kids Yoga with Nitya Griffith
11:15-12 
Kids West African Djembé Drum Workshop
with Cave Man Jones
1-3pm
Kids Yoga ww/with Mary and Michelle Satya Yoga
3:30-4:30
1:30-2:45  Tba
Kids West African Djembé Drum Workshop w/ Cave Man Jones  
3-4 Tba
5-6 Tba
Saturday
10am-11am    
Family Yoga! w/Jennifer Bayliss & Family
11:15-12
1-1:45  
Children’s Dance & Yoga  w/Leia Jones
2-3pm  
West Africam Drum circle for kids and adults    w/Cave Man Jones
3:30-4:30pm
KIDS Nature Yoga(up to age 10)               w/ Julie Arrington
5-5:45pm
Children’s Yoga Story Hours with Satya Yoga
Sunday
10-10:40
Family Kids Yoga w/ Nitya Griffith
11:15-12 
Kids West African Djembé Drum Workshop
w/Cave Man Jones
1-3pm
Kids Yoga with Satya Yoga Studio
3:30-4:30
THURSDAY 8/29 MUSIC SCHEDULE

Dance Hall

6-7:15pm
Alicia B
7:30-8:45
Kat Mills
9-10pm
Lark

Mountain Stage

2-3:30
Paul Rilee
4-5:15
Kat Mills

FRIDAY 8/30 MUSIC SCHEDULE

Dance Hall
9-10:30am

10:45-11:45am
Alicia B12-1pmCave Man Jones
1-1:30pm
Opening Ceremony
1:30-2:15pm
Jake Retting
4-5pm
Jim Lord Trio
6-7:15pm
Noah Proudfoot & The Botanicals
8:30-9:30pm
Justin Trawick
11-12am
DJ Mediator

Main Stage
2:15-2:45pm
Dalien aka Dalien
3-4pm
Land of Joy

5-6pm
Wag the Dawg Band
7:15-8:30pm
The Get Right Band
9:30-11pm
SATSANG

Mountain Stage

8:30-9:30

10:30-11am

12-1pm Travis Knapp

1:30-2pm Opening Ceremony

2:30-4 Bhakti Kulani

Fire Circle
11pm
Drumming Circle

SATURDAY 8/31 MUSIC SCHEDULE

DANCE HALL
9-10:30a
Adaptive Chair Yoga with Kyra
11-11:45am
Cassie Raye
12-1pm
“Her Majesty”
1:15-2:pm
Nick Gonnering
2:15-3p
Mindfulness Drinking eat.YOGA.drink.®
4-5p
Bob Sima
6:15-7:15p
Solar Circuit
8:30-9:30
J  Brave & Shylah Ray
12:30-1:30 am DJ. JBRAVE

MAIN STAGE
3-4p
Lobo Marino
5-6:15
Jami Seiber
7:15-8:30
YAIMA
9:30-11p
MC YOGI
11-11:15
Raqs Cobalt Belly Dancers
11:30-12:30
Sunshine Deva & Mark Koran

MOUNTAIN STAGE
8am
10:30-11:30
Joy Tru
12-1pm
Ash Devine & Deana Rose
1:30-3:30pm
Chico & Friends
4-5pm
Larkspur

FIRE CIRCLE
11pm Drum Circle & Fire Dancers

SUNDAY 9/1 MUSIC SCHEDULE

DANCE HALL
11-11:45am
Big mama Joy
12-1pm
APEX
1:15-2pm
John Wilson
2:15-3p
Mindfulness Drinking with Erin Sonn/eat.YOGA.drink.®
4:15-5:30p
Virginia Hollow
6:45-8pm
Groova Scape
9:30-10
CLOSING CIRCLE
10-12midnight
YogaJAM Choice

MAIN STAGE
8:30-10:30am
Yoga Of The Gong
Sonic Universe Now
3-4:15pm
Flirting with Chemicals
5:30-6:45
Music Road Co.
Reggae/Funk
8:00pm-9:30
Mighty Joshua & The Zion 5

MOUNTAIN STAGE
8-9am
Singing Bowls -Ash Devine & Deana Rose
10-11:30am
TBA
12-1:15pm
Jodie & Will
2-3:30pm
Larkspur
4-5pm
Bhakti Kulani

FIRE CIRCLE

SOUND BATHS & KIRTAN: check workshops and presentations in BlissLand

THURSDAY WORKSHOPS & PRESENTATIONS

Tents:

Om Space
TBD

Tea Shanti
TBD

Brahma Nirvanna
1-3pm
Workshop “Yoga & Sound Meditation Heart & Solar Plexus Chakra”                 w/13 Hands
4-6
Workshop  “Yoga & Sound Meditation “Parasympathetic Mastery and Digestion” 101″ w/13 Hands
10:30pm-12am
Shamanic Journey with Sound Meditation and Kirtan w/13 Hands
Buddha Moon
12-1:30
Feel Good Flow
w/ Rebecca Elsen
3:30-4:45
Rocking Asana Flow
w/ Rebecca Elsen
6:30-8pm
Activate & Elevate Your Flow
w/ Grace Millsap & Zen Within
9-10:30pm
Glowga Yoga
w/ Shelly Bullock &
Cave Man Jones

Shiva Love
1-2:15p
Yoga Flow
Vinyassa & Hatha
w/ Jennifer Hopper
4-5:30p
Minding your P’s and Q’s: Prana Loves Qi w/ Delores Champagne

6-7:30p
D Rhythmic Yoga Workshop w/Darnell Bell

Ganesha
2-3:30pm
Sahyinidra
Yin EcoJourney
w/ Johnny Stowe

 

FRIDAY 8/30 WORKSHOPS & PRESENTATIONS

More Classes:

OM SPACE
8-10am
Buti Yoga & Goddess Circle Amy Solara
10-11am
Plant Walk Lenna Frances
10:30-12p
Yoga Hikes with Tara Eschenroeder & Ryley C. Harris
2-4
Discovering Walking Meditation
w/ Grace Wood
4:30-6:30pm
Wild Edible and Medicinal Plant Identification w/ Ryley C. Harris

TEA SHANTI
*8:30-10am
Instill Mindfulness Presentation
Jamie Regyle
10:15-10:30
“Fire Talk”
w/Johnny Stowe
10:45-12noon
Free Your Voice
w/Johanna Beekman
*2-3:30pm
The Science of Pranayama
Sundar Balasubramarian
4-5:30pm
Astrology 101
Jill Loftis
6-8pm
“Sacred Intimacy”
Jon Handelman

PEOPLES PLAYGROUND
10-11am
Slackasana Conditioning
YogaSlackers
& Rob Lenfestey
11-12pm
Dancing IN Your Hoop
Full Circle Flow Arts
1:30-3pm
Slackasana 101
Rob Lenfestey & YogaSlackers!

3 – 4pm: Aerial Experience w/ Imagine Circus
4-5pm
Learn to Spin Poi w/ Full Circle Flow Arts

BRAHMA NIRVANA-see media

BUDDHA MOON- see media

SHIVA LOVE- see media

GANESHA- see media

 

SATURDAY 8/31 WORKSHOPS & PRESENTATIONS

More Classes Here:

Tea Shanti
8:30-9:30
“Flowing In” w/ Rebecca Elsen
10-11
“The Science of Pranyama” w/ Sundar Balasubramanian
11:15-12:15pm
Developing a Family Meditation and Mindfulness Practice: w/ Sarah and Jagadisha
1-3pm
“Finding Voice” w/Jon Handelman
3-5
Bhagavad-Gita, Major Themes
w/Ruth Lauer-Manenti
5-6pm
“The Science of Pranyama” Sundar Balasubramanian
6:30-8pm
The Post Traumatic Christian
w/Jameson Price

Peoples Playground
10am
YogaSlackers Conditioning
w/ Rob Lenfestey & YogaSlackers         10:30 – 11:30 am Aerial Experience w/ Imagine Circus
11-12pm
Dancing IN Your Hoop
w/Full Circle Flow Arts
1-3pm
Slackasana Basics & Beyond
w/Rob Lenfestey & YogaSlackers
4-5pm
Learn to Spin Poi
w/FullCircle Flow Arts

SUNDAY 9/1 WORKSHOPS & PRESENTATIONS

More Classes Here:

Tea Shanti
11am-12
Community Song Circle
Roanoke Community Sing (Joy Tru)
3-5pm
“The Fivefold Way To Forgiveness”
Jon Handelman

Peoples Playground
All Day
Flow Zone Fun Hoops
w/ Full Circle Flow Arts
10am
YogaSlacker Conditioning
Rob Lenfestey &
YogaSlackers
11-12p
Dancing IN Your Hoop
w/Full Circle Arts
1:30-2:30
YOGASLACKERS Slack LineFUN

Pin It on Pinterest

Share This